muhammed mursi

 1. 10
  kendisini başa getiren kişi ve süreçleri yanlış okumanın ceremesini çeken lider.

  mursi kendisine verilen "liderlik" görevinin, bağlı bulunduğu "ihvan-ı müslimin" ideolijisi ekseninde gerçekleşen geniş bir mutabakat sonucunda ortaya çıktığını düşündü. en büyük hatası da bu oldu. yalnız mısırda değil, hiçbir ortadoğu ülkesinde ihvan, iktidara gelecek çoğunlukta değil. mursi'yi başa getiren mübarek karşıtlığında birleşmiş bir koalisyondu, yani "tahrir"di, ve tahrir'in çoğunun hayat felsefesi hiç de ihvan gibi değil. zaten ihvan da tahrir'e çok sonraları destek vermeye başladı, o da biraz lafta bir destek.

  velhasıl, temel ateşleyicisi "ihvanda uzlaşma" değil, "yeter ki mübarek gitsin!" olan yarı liberal bir çoğunluğun da desteği ve oylarıyla (çok fazla değildi, lakin bu destek olmasa ilk seçimden birinci parti çıkamaycaktı) başa gelen mursi, oy verenlerin ve tahrir'in beklentilerini anlayamadı, konjonktürü doğru okuyamadı. kaldı ki tahrirdeki pek çok grup varolan iki alternatifi de beğenmedikleri için seçimi boykot etmişti. halkın %55'ini sandığa gittiği bir ortamda mursi oyların %25'ini almıştı; mısır halkının 8'de birini temsil ediyordu yani. hem temsil kabiliyeti bu kadar zayıf, hem de karşıtları bu kadar güçlü olunca iş rayından çıktı. kendisi de bunların hiçbirini anlamamakta ısrar edip tiranlığa meyledince (kendisini yasaların üzerine çıkaracak bir tasarıyı meclisten geçirmeye çalışmıştı), ihvan hariç herkes desteğini çekti, zayıf düşen iktidar askere yem oldu. politika bilmemenin kurbanı oldu, açıkçası biraz da kendi etti kendi buldu.

  ekleme : yanlış anlamalara sebebiyet vermemesi açısından şunları da söylemek gerek sanırım; muhammed mursi "askeri darbe" kurbanı bir mazlumdur. çok özel durumlar hariç (milletin istikbalini tehdit eden olaylar) bir seçilmişin zor kullanarak egemenlik haklarının elinden alınması hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir. "ama"lı cümleler kurmak gereksizdir, muhammed mursi bir seçilmiştir ve zulme uğramaktadır. yukarıda kelimelere döktüğüm düşüncelerim daha çok mısır konusunda (cengiz çandar'ın dediği gibi) hiçbirşeyin tam "siyah" ya da "beyaz" olmadığını gösterme çabasıdır; herkes gibi mursi de "gri"dir. eğer mursi hala iktidar olsaydı, söyleyecek çok daha ağı sözlerim olurdu, fakat vicdan şimdilik mazlumun yanında olmayı gerektirir.
  #422879 az pilav | 6 yıl önce
   
  tümünü göster
kukici geldi bacı