bdp liler o kaba türkçeleri ile

 1. 1
  diye başlayan ve devam eden cümle. chp milletvekili haluk koç, kanaatimce sırrı süreyya önder ve diğer vekiller özelinde alayımıza giydirmiş.
  olay, sırrı süreyya önder'in karadeniz turu sırasında çıkan olaylardan sonra aldığı yarım-yamalak bir bilgi üzerine, olayların müsebbibi ve müdahili olarak chp bölge belediye başkanı ve chp teşkilatını suçlaması idi. daha sonra aldığı bilginin yanlış olduğunu itiraf edip chp teşkilatından ve belediye başkanından özür diledi. bu gösterdiği erdemlilik sayın haluk koç'un gözünden kaçmış olacak ki bu talihsiz açıklamayı yapmaktan dur olamadı.
  ama gel gelelim ki bu açıklamalar ve daha bir çoğu yapılabilir, önemli değil. asıl önemli olan ne ile suçlandığımız:
  kaba türkçe konuşmak!

  kaba (türk dil kurumu resmi sitesi) :

  1. sıfat: özensiz, gelişigüzel yapılmış, zevksiz, sakil, ince karşıtı
  2. terbiyesiz, görgüsü kıt, nezaketsiz (kimse)
  3. terbiyeye, inceliğe aykırı, çirkin, kötü (daha başka anlamlar içinde ilgili yerleri aldım.)

  bu kısa önbilgiden sonra şunu söyleyebilirim sevgili kardeşlerim:
  sırrı süreyya önder ve diğer bdp'li vekillerin bu açıklamaları ve kamuoyuna paylaştıkları diğer demeçler ve daha diğerleri... hiçbiri kabanın türkçe'deki tarifine uymaz. isteyen kontrol etsin. ayrıca bdp'li vekillerin konuştukları 'yöre türkçe'sini kabalığa yoruyorsa haluk koç, çok büyük bir ayıp çünkü bu kabalık değil olsa olsa türkçe adına zenginlik-çeşitlilik olarak algılanabilir. karadeniz türkçesi, ege türkçesi, trakya türkçesi vesair gibi.

  bu arada türkçe'yi kaba kullandığımızı iddia ediyorsa kendisini tamamen politikleşmiş şehirlerimize davet ediyorum. gelsin ve kendi gençleri futbol, seks veya din takıntıları varsa risale veya akıllı sanıyorlarsa kendilerini felsefe kırıntılarından konuşurlarken bizim kürt çocukları nelerden konuşuyor, türkçe kullanımında ne kadar iyiler ve bu dilin kendi halkından, kullanım kapasitesi olarak ne kadar öndeler bir kontrol etsin. bir zahmet.

  edit: bu arada kürtler kaba maba saba türkçe biliyor da ya türkler ne kadar kürtçe biliyor? pişkinliğin alemi yok!
  #390508 derzerr sirvan | 7 yıl önce
   
  tümünü göster
kukici geldi bacı