retrospektif

 1. 1
  tanım* :
  retrospektif (ingilizce 'retrospective' ve latince retrospectare, "geriye bakmak") genel olarak meydana gelmiş olayların gerisine, geçmişine bakmak anlamına gelir.
  görsel sanatlarda retrospektif, bir sanatçının kariyeri boyunca yaratmış olduğu eserlerden derlenmiş sergilere denir.
  sinemada ise, bir yönetmen veya oyuncuyu iyi bir şekilde temsil ettiği düşünülen seçmece filmlerdir. genel olarak film festivallerinde görmek mümkündür.
  cümle içinde :

  --- alıntı ---
  insan hayatından memnun olmadığında ve değiştirmek için büyük kararlar alamadığında saçıyla göbeğiyle oynamaya, sanat imalı uğraşlar edinmek için sağa sola saldırmaya başlıyor. hobiden ciddi bir uğraşa dönüşmesi temennisiyle bazı eşyalar almaya başlıyor. mesela sanat fotoğraflarından zamanla aile fotoğrafları çekmeye devrilen nefis fotoğraf makinem, benim bu yolda acı çektirdiğim eşyalardan biridir. güzide makinemin çektiği fotoğraflara tarih sırası ile bakacak olursak : sokaklar, martılar, salyangoz böceği, portreler, piknik ve doğa, ev hali, televizyon ekranı, kendi ayaklarım, düğünler, doğum günleri gibi zaman ilerledikçe sümükleşen bir retrospektifle karşılaşıyoruz.ilk heyecanın verdiği gazın '' neysek oyuz'' gerçeğinin altında ezildiğinin belgeleridir bunlar.
  --- alıntı ---
  ' ben biliyorum bu kelimeyi' örneği :
  retrospektif resimle ilgili bir kavram canım.
  #388082 derzerr sirvan | 7 yıl önce
   
  tümünü göster
kukici geldi bacı