dipsomani

 1. 2
  cümle içinde :
  --- alıntı ---
  ''tarantino çok iyi ya'' diyor.filmin iyi olmasından çok ona yaşattığı hissiyatla ilgili bu saptama.saptama da değil, zamanın ruhuna uygun olana verilen genel bir refleks. sanki beğenilecekler listesi önceden oluşturulup insanların eline tutuşturulmuş : ''tarantino iyi'',''spielberg'i seyrederiz ama üzerine konuşmak çok havalı değil'',''nuri bilge çok iyi''..
  'neden iyi tarantino?' diyorum. ''abi adam çok iyi anlatıyor şiddeti'' diyor. 'şiddet kelimesi ile yetinmek gerek bu noktada sevgili okur. çünkü muhabbetin devamında '(bkz: kitsch) olanı çok sevmek' gibi bir hava atma şekline maruz kalabiliriz. ulan, diyorum içimden, pulp fiction'daki hayatın neresine yanaştık biz de, bu kadar sever olduk 'nedensiz şiddet'i. mesele tarantino falan değil sevgili okur, mesele tarantinoyu öven arkadaşın bu gece çok içecek olması, dönüş yolunda kusacak olması, sağa sola sataşıp 'nedensiz şiddet cücesi' rolüne bürünerek, sıradan hayatını, hayal ettiği başka türlü bir hayatın yaşam biçimiyle renklendirmeye çalışacak olması. ah dipsomanik bir gece yaşama hayali... kaç arkadaşımız b.ktan bir sabaha uyandı senin yüzünden.kaç arkadaşımız ucunu koyverirmiş gibi yaşamaya çalıştı hayatı da, bu hayat diline vurduğunda o yolun yolcusu olmadığı anlaşıldı. şimdinin kravatlısı kaç arkadalşımız seattle ruhu taşıyan eski fotoğraflarını gösterdi çevresine ve bu gösteri sırasında ''eskiden böyle miydin sen?, inanmıyorumm!...' laflarıyla doldu taştı ortalık. bunları yargılamıyorum, güzel dönemlerin hakkını da teslim ediyorum. ama o iddialı günlerin öğrenilmiş bir isyanla çiğnenmiş yapay dili yok mu, işte beni delirten de o.
  alkol yüzünden konuşmakta zorluk çekiyor, ''tarantino'yu neden mi seviyorum? işte bu yüzden !'' deyip bira bardağını yere bırakıyor.* ''anladın mı?'' diyor gözlerimin içine bakarak *. ''anladım'' diyorum, bir süre daha oturup kalkıyorum...
  --- alıntı ---
  ben bu kelimeyi çok bilirim örneği :
  benim bir arkadaş var,dipsomanik.*
  #388081 derzerr sirvan | 7 yıl önce
   
  tümünü göster
kukici geldi bacı