kur an da anlatılan kavimler

 1. 1
  tüm bu kavimler genel itibari ile uluhiyeti hiçe saymış, o makama başkalarını layık görüp şirke düşmüşlerdir.
  basitçe anlatmak gerekirse :
  birisi derse ki falanca kanun böyle olmalı, falanca ceza şöyle kesilmeli, falanca ilişki şöyle şekillenmeli, falanca kişi şöyle anılıp dedikleri şöyle şöyle yerine getirilmeli.. ve tüm bu dediklerini bir ilahın, allah'ın, varlığına rağmen diyorsa- hatta bazen -e rağmen olmasına bile gerek yok , o kişi müşriktir. o kişi, allah'ın kanunlarını iptal etmiş, iptal edenleri allah'a tercih etmiş veya iptal edenlerle hemhal olan kişidir. aslında kur'an bunu gözler önüne serer. dikkat edersek ayetlerin tamamında peygamberler allah adını anarak kavimlerine seslenir, referanslarının neresi olduğunu belli ederler. bu çağrıya ise kavimleri hiçbir zaman 'hadi oradan! biz allah kimmiş tanımıyoruz' dememişlerdir. aksine bizim toplumlar gibi allah'ı bilirlerdi ve aynı bizim toplum gibi allah'ı kendini anlattığı gibi bilme ve öylece iman etme yerine kendi bildikleri-keyiflerinin istedikleri gibi biliyorlardı. bu onlara günlük muamelatlarında özgür ya da sınırları kendilerince belirlenmiş bir alan yaratıyordu. bu fayda onların aklını çelmişti ve daha bir çoğu. yani kısaca bizim toplumun kopyası idiler.
  artı bir bilgi olarak seyyid kutub , allah-u alem, lut kavmi için taptıkları putların nuh tufanından kurtulan iyi insanlar olabileceğini zamanla putlaştırılıp zayıflıklarını bu putlara mal ettiklerini ve böylece sapıklıklarını (eşcinselliği kastetmiyorum) meşrulaştırdıklarını yazmıştı.*
  bu ve benzeri, kim ve hangi put, kimin ata'sı ya da dedesi ya da ceddi olursa olsun bu bahis üzere puttur. misli ile muamele eden müşriktir.
  #387852 derzerr sirvan | 8 yıl önce
   
  tümünü göster
kukici geldi bacı