ikinci klima savaşları

 1. 1
  1. klima savaşının ma'lupları tarafından çıkarılan ve ihtiyar cemaate galebe çalabilen gençlerin sıcaktan kurtuluş destanını yazdıkları kutlu savaştır.

  yer: kocamustafapaşa alipaşa camii
  taraflar: ihtiyar cemaat vs genç cemaat
  tarih: 5 ramazan 1433

  ulu gazi tel kadayif hazretleri savaşın dehşetini şöyle anlatıyor: camiiye girdiğimizde yine tüm stratejik noktaların ihtiyar cemaat tarafından tutulduğunu gördük cam kenarları ve klima önleri ihtiyar cemaatin kontrolü altındaydı caminin göbeğinde büsbütün çembere alınmıştık ihtiyarlar camları açmışlar klimaları kapattırmışlar ve 50 derece sıcakta ''böyle daha iyi'' der gibi bakıyorlardı. zaten ihtiyar cemaat normal ve anormal şartlar altında haramdan kaçar gibi klimadan kaçarlardı ama bu sefer organize olmuşlar ve klima önlerini serhad boyu belleyip ''verilmeyecek şeyler vardır/ şeref gibi şan gibi / kars ardahan gibi'' diyerek kalan ömürleri boyunca hattı müdafa yoktur sathı müdafa vardır o satıh bütün bir vatandır şiarıyla hareket edecek gibi duruyorlardı.

  işte tam bu esnada bir yiğit bir gözü pek yiğit bu çemberi göğsünde kırıp parçalamak adına: ''safları sık tutalım, gençler ilk hedefiniz klimadır ileri'' diyerek hareketi başlattı işte bendeniz gazi ünvanını iki ihtiyarın arasından klimaya uzanırken yediği kötü bakışlarla kazandım. bu esnada yandan ilerleyen genç cemaat kuvvetleri camları kapatmaya muvaffak oldu. aynı anda klimaların da 23 derecede çalıştırılmasıyla ihtiyar cemaat gerilemeye başladı. gerilediler gerilediler.. klimanın etkisinin en az olduğu yere bağdaş kurup beklediler ancak bir hatimli teravih boyunca ne klimalara ne camlara erişemediler. çok şerefli çok şanlı bir destan yazıldı alipaşa'da gençler tarafından.

  her ne kadar bahsetmek istemesem de (bkz: 1. klima savaşları)
   
  tümünü göster
kukici geldi bacı