şirketlerin mecaz ı mürselden anlamaması

 1. 1
  şirketler dediğim öyle anonim limited komandit şeyler değil. şirketler sürekli şirke düşme korkusu ile yaşayan insanlara tarafımca verilen isim olup tanımın seyri ile son derece alakalıdır. *

  şimdi bir de mecaz-i mürsel tanımı yapalım en basit örnekten girelim sobayı yak dediğimizde sobanın dışına benzin döküp yakmayız mesela bir allahın kulu sobayı yak dediğinde elinde benzin bidonu sobanın sağına soluna benzin dökmemiştir bugüne kadar. ne yapmıştır ? komuştur içine odunu gıcıyı altan tutuşturmuştur çıtır çıtır yanmıştır soba.

  işte şirketlerin yaptığı iş sobayı yakmaklı cümleler kuranlara hadi oradan soba yanmıyor yanan odun işte sen ne cahil adamsın soba yanar mı demekten gayrısı değildir. bunların yanında ''ay da ne güzel'' bile denmez arkadaş yok olmaz öyle ay güzel olur mu allah verdi o güzelliği diye söylenebilirler. iyi dedindi ben de zaten ay hariç herşeyi allah yarattı da ay kendinden menkul zannediyordum. süpersin vallaha.

  işte bu anlamayış kabeyi binalardan bir bina efendimizin hırkasını hırkalardan bir hırka sakalını sakallardan bir sakal sayarak müminatın bunlara kıymet göstermesini ''şirk'' olarak düşünür. yani mecaz-i mürsel'den çakar. mecaz-i mürselden çakılınca arkadaş nefes bile alamazsın haşa sen kimsin ulan nefes alacak allah müsade ediyor öylece alıyorsun. allah müsade etmese nasıl alacaksın o nefesi ? her dediğin sözde bu titizliği gösteriyorsan alnından öperim ama yok az birşey de olsa hayatı kolaylaştırmak için mecaz kullanıyorsan vay haline. bana bakma şirk içre gark olmuşum zaten habibullahın kıymet verdiği binaya gerekirse kendimi bağlar yüzümü gözümü sürer şu bina hakkı için onu inşa edenler hakkı için ona yönelenler hakkı için dua eder birşeyler umarım. misal umarım ki kurtuluşa ereyim umarım ki sabredenlerden olayım umarım ki ateşten korunayım..
   
  tümünü göster
kukici geldi bacı