kırık cam teorisi

 1. 1
  abd'li suç psikoloğu philip zimbardo'nun 1969'da yaptığı bir deneyden ilham alınarak geliştirilmiş teori. zimbardo, suç oranının yüksek olduğu, yoksul bronx ve daha yüksek yaşam standardına sahip palo alto bölgelerine birer 1959 model otomobil bıraktı. araçların plakası yoktu, kaputları aralıktı. ve olup bitenleri izledi. bronx'taki otomobil üç gün içinde baştan aşağıya yağmalandı. diğerine ise bir hafta boyunca kimse dokunmadı. ardından zimbardo ve iki öğrencisi 'sağ kalan' otomobilin yanına gidip çekiçle kelebek camını kırdı. daha ilk darbe indirilmişti ki çevredeki insanlar (zengin beyazlar) da olaya dahil oldu. birkaç dakika sonra o otomobil de kullanılmaz hale gelmişti. "demek ki" diyordu zimbardo, "ilk camın kırılmasına ya da çevreyi kirleten ilk duvar yazısına izin vermemek gerek. aksi halde kötü gidişatı engelleyemeyiz."
  ...

  "kırık cam teorisi"nin takipçileri bakın ne diyor: "metruk bir bina düşünün. binanın camlarından biri bile kırık olsa, o camı hemen tamir ettirmezseniz, çok kısa sürede, oradan geçen herkes bir taş atıp, binanın tüm camlarını kırar. ben ilk cam kırıldığında hemen tamir ettirdim. bir elektrik direğinin dibine ya da bir binanın köşesine, biri bir torba çöp bıraksın. o çöpü hemen oradan kaldırmazsanız, her geçen, çöpünü oraya bırakır ve çok kısa bir sürede dağlar gibi çöp birikir. ben ilk konan çöp torbasını kaldırttım."

  bunları niye mi anlattım? kalbimizde ucundan kıyısından kırılmış camlar taşıyoruz sürekli... ruhumuzun başköşelerine ilk başta önemsiz gözüken, laf etmeye değmez çöpler bırakıyoruz her gün. küçük küçük günahlar, minik minik hatalar camı kırık araba gibi diğerlerini de camları kırmaya, kapıları çerçeveleri indirmeye teşvik ediyor. pişmanlığımızı fırsat bilip ortadan kaldıracak kadar ciddiye almadığımız "çöpler"imiz, sürçmelerimiz, kötülüklerimiz, ayıplarımız, kokuşmuş çöp dağlarına, kötülük yığınlarına kapı aralıyor. "böyle gelmişse, böyle gider" diye kendi kendimizi ağır veballer altında ezdirdikçe ezdiriyoruz.

  kırık camın oradaki varlığı, diğer camların da kırılabileceğine dair bir haklılık üretir içimizde. Çöpün bizden önce oraya atılmış olması, oraya çöp atmanın bir alışkanlık olduğunu söyler bize. Çok geçmeden biz de o alışkanlığa alışır, alışık olunanı yapmakta haklı görürüz kendimizi. cam ilk kırıldığında hafife alırsak, ağırlaşır cam kırıkları. Çöp ilk atıldığında umursamazsak, umursamazlığımız bir çöp dağını besler.

  tam da "hafife almakla" açılan, "umursamazlıkla" genişleyen bir "yol(suzluk)"u tarif eden sûre'nin (mutaffifîn) berceste ayetinin konusudur "cam kırıkları teorisi": "yapmaya alıştıkları kötü işler, gitgide kalplerini paslandırdı." (mutaffifîn, 83/14).

  bir de aynı ayeti yorumlayan efendimiz'in [asm] küçümseyerek/hafife alarak ilerlediğimiz yol(suzluk)u tarif edişine kulak verelim: "İnsan bir günah işler ve onu tevbe ile silmezse, kalbinde bir leke olarak kalır. eğer tevbe ederse kalbi yine parlar. İkinci bir günah işlediğinde ise o leke büyür. ve kalb günah işleye işleye öyle bir kararır ki, bütün kalbi ele geçirir."

  bu yüzden galiba... "günah insanı kâfir yapmaz ama istiğfarsızlık küfre götürebilir" imasında bulunur said nursî. "her günahta küfre giden bir yol var"sa, ilk "cam kırığını" onarmamaktandır bu. masum görünen her hata, her günaha yaklaşış, bir büyük günaha doğru sürüklüyorsa bizi, ilk atılan çöpü kaldırmamaktandır bu.

  İlk cam kırığını görür görmez, "estağfirullah!" İlk çöp torbasının kokusunu alır almaz, "tövbe ya rabbi!"

  senai demirci
  www.zaman.com.tr/...


  #31993 fenerli | 10 yıl önce
   
  tümünü göster
kukici geldi bacı