muhammed mursi

 1. 1
  mısır'da 30 yıllık mübarek rejiminin ardından demokratik seçimle iktidara gelen ilk cumhurbaşkanı. mursi, seçim sonuçlarının açıklanmasının sonra yaptığı balkon konuşmasına, hz. ebubekir’in sözleriyle giriş yaptı;
  (b:
  "evet, başınıza getirildim. ancak en hayırlınız değilim. adil olduğum sürece yardım edin, olmazsam etmeyin.”)

  (bkz: necla mursi)
  #376793 ubeyit hatipzade | 8 yıl önce
   
 2. 2
  ülkesindeki askeri vesayete karşı ciddi kararlar veren ve bunun arkasında duran mısır cumhurbaşkanı. generalleri emekliye ayırıp askere anayasa üzerinde yetkiler vermeye çalışan değişikliği iptal etmiştir. yolu hayırlı olsun.


  (tr.euronews.com/...
  #380077 mulkiyetsiz | 8 yıl önce
   
 3. 3
  devlet dairelerinden devlet başkanı resimlerini indirip allah lafzını asan devrimcidir.

  yenisafak.com.tr/...
  #380088 ahmetdaddash | 8 yıl önce
   
 4. 4
  anayasamız kur'an'dır diyebilen lider.
  karşı karşıya kaldığı darbe girişimi için, "darbeyi tanımıyorum, barışçıl yoldan darbeyi reddedin" çağrısı yapmıştır.
  #395103 minel infirad | 7 yıl önce
   
 5. 5
  3 temmuz 2013 mısır askeri darbesinden kısa bi süre önce yaptığı konuşma.
  www.youtube.com/...
  #396906 ubeyit hatipzade | 7 yıl önce
   
 6. 6
  son açıklaması:
  "(b: son nefesime kadar direneceğim). komik ve uydurma mahkemelerden korkmadan doğru ve meşru bildiğim yoldan asla geri dönüş yapmayacağım. demokratik süreçten geri dönülmemesi için asla pes etmeyeceğim.ne olursa olsun bunlarla müzakere ve uzlaşma yolunu tercih etmeyeceğim. (b: tüm şehit ve yaralılara ihanet etmeyeceğim)"
  #402078 dutyemisgeveze | 7 yıl önce
   
 7. 7
  (bkz: ayağa kalk ben mursi)
  #403902 adeviye | 7 yıl önce
   
 8. 8
  www.murtecisozluk.com/...
  #404373 zerre | 7 yıl önce
   
 9. 9
  kızı, mahkemeye getirilen kişinin babası olmadığını söylemiş:

  m.facebook.com/...
  #418574 zerre | 6 yıl önce
   
 10. 10
  kendisini başa getiren kişi ve süreçleri yanlış okumanın ceremesini çeken lider.

  mursi kendisine verilen "liderlik" görevinin, bağlı bulunduğu "ihvan-ı müslimin" ideolijisi ekseninde gerçekleşen geniş bir mutabakat sonucunda ortaya çıktığını düşündü. en büyük hatası da bu oldu. yalnız mısırda değil, hiçbir ortadoğu ülkesinde ihvan, iktidara gelecek çoğunlukta değil. mursi'yi başa getiren mübarek karşıtlığında birleşmiş bir koalisyondu, yani "tahrir"di, ve tahrir'in çoğunun hayat felsefesi hiç de ihvan gibi değil. zaten ihvan da tahrir'e çok sonraları destek vermeye başladı, o da biraz lafta bir destek.

  velhasıl, temel ateşleyicisi "ihvanda uzlaşma" değil, "yeter ki mübarek gitsin!" olan yarı liberal bir çoğunluğun da desteği ve oylarıyla (çok fazla değildi, lakin bu destek olmasa ilk seçimden birinci parti çıkamaycaktı) başa gelen mursi, oy verenlerin ve tahrir'in beklentilerini anlayamadı, konjonktürü doğru okuyamadı. kaldı ki tahrirdeki pek çok grup varolan iki alternatifi de beğenmedikleri için seçimi boykot etmişti. halkın %55'ini sandığa gittiği bir ortamda mursi oyların %25'ini almıştı; mısır halkının 8'de birini temsil ediyordu yani. hem temsil kabiliyeti bu kadar zayıf, hem de karşıtları bu kadar güçlü olunca iş rayından çıktı. kendisi de bunların hiçbirini anlamamakta ısrar edip tiranlığa meyledince (kendisini yasaların üzerine çıkaracak bir tasarıyı meclisten geçirmeye çalışmıştı), ihvan hariç herkes desteğini çekti, zayıf düşen iktidar askere yem oldu. politika bilmemenin kurbanı oldu, açıkçası biraz da kendi etti kendi buldu.

  ekleme : yanlış anlamalara sebebiyet vermemesi açısından şunları da söylemek gerek sanırım; muhammed mursi "askeri darbe" kurbanı bir mazlumdur. çok özel durumlar hariç (milletin istikbalini tehdit eden olaylar) bir seçilmişin zor kullanarak egemenlik haklarının elinden alınması hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir. "ama"lı cümleler kurmak gereksizdir, muhammed mursi bir seçilmiştir ve zulme uğramaktadır. yukarıda kelimelere döktüğüm düşüncelerim daha çok mısır konusunda (cengiz çandar'ın dediği gibi) hiçbirşeyin tam "siyah" ya da "beyaz" olmadığını gösterme çabasıdır; herkes gibi mursi de "gri"dir. eğer mursi hala iktidar olsaydı, söyleyecek çok daha ağı sözlerim olurdu, fakat vicdan şimdilik mazlumun yanında olmayı gerektirir.
  #422879 az pilav | 6 yıl önce
   
 11. 11
  bariz bir askeri darbenin de kurbanı olmuştur. yönetimde yanlış kararlar vermek bu zulmü gerektirmezdi.
  #422903 h harfi | 6 yıl önce
   
 12. 12
  idam kararı çıktı dün, onu haber vereyim dedim.
  #439209 derzerr sirvan | 5 yıl önce
   
 13. 13
  hakkında verilen idam kararı sonrasında, bugün de sina bölgesinde hakimleri taşıyan araca yapılan saldırıda üç hakim ve minibüs şoförü ölmüştür.
  #439212 mulkiyetsiz | 5 yıl önce
   
 14. 14
  hakkında idam kararını veren 3 hakimin öldürülmesi sonucu fravun sisi 6 gencecik delikanlıyı işid teröristi ilan edip idam ettirmiştir. bugün de 3 kişinin idam edileceği söyleniyor. allah ümmetimizi firavunlardan korusun ve firavunlar başta olmak üzere dilsiz şeytanları da kahhar ismiyle helak etsin.
  #439248 elif | 5 yıl önce
   
 15. 15
  (bkz: bütün çocukları öldürseniz de elbet bir musa sağ kalacak)
  #439251 minel infirad | 5 yıl önce
   
 16. 16
  idam cezası müebbed hapse çevrilen mısır'ın eski devlet başkanı. demek bir plan var ki hakkında idam edilemedi.
  #442145 sacak alti | 5 yıl önce
   
 17. 17
  hakkındaki planların allahın planlarına çarptığı mısırlı. kalp krizi geçirip ölmüştür. sisi ne kadar amerikalı ise kendisini de o kadar amerikalı bilirdim. kaldı ki iki çocuğu amerikan vatandaşı idi en son.
  #456671 sacak alti | 1 yıl önce
   
. . .