serotonin

 1. 1
  fazlalığı anksiyete,eksikliği depresyondan sorumlu tutulan madde..
   
 2. 2
  serotonin, monoamin bir nörotransmitterdir. triptofan aminoasitinden sentezlenir. beyinde serotonin kimyasalı salındığında kan damarları kasılarak daralır; serotonin düzeyi düştükçe genişler.


  migren atağından önce vücuttaki serotonin düzeyi yüksek olmakta, atak geçtikten sonra da düşmektedir.


  açlık, yorgunluk, stres, yemek, ışık ve ilaçlar gibi faktörlerin tamamı insan vücudundaki serotonin düzeyini etkilemektedir. stres ve düşük kan şekeri serotonin düzeyini düşürürken; oksijen, kusma, içinde aminler bulunan gıdalar (örneğin: peynir, çikolata, portakal, mandalina, domates ) ve içinde triptofan isminde bir çeşit amino asit bulunan gıdalar, (örneğin süt, hindi eti ) serotonin düzeyini yükseltmektedir.


  bunun dışında insan vücudundaki serotonin düzeyini, çeşitli hormonlar da etkilemektedir. örneğin kadın vücudundaki östrojende (kadınlık hormonu) artma, serotonin düzeyinde de bir artışa neden olmakta; aynı şekilde, kadınların âdet görmeleri sırasında, östrojen hormonlarında düşüş olması, serotonin düzeyini de düşürmekte ve bu durum, kan damarlarının aşırı genişlemesi sonucu, kadınlarda migren başlamasına neden olabilmektedir.ayrıca serotonin dopaminerjik nöronlardaki reseptörlerine bağlanarak dopamin salgılanmasını azaltmaktadır.serotoninin depresyon oluşumu üzerinde etkisi vardır.depresyon ve anksiyete tedavilerinde serotonin geri alım inhibitörü (serotoninin tekrar kullanımı için sinaps aralığından, salgılandığı nörona geri alımını yok eden) ilaçlar kullanılır.

  (bkz: vikipedi)
  (bkz: hormon)
  (bkz: migren)
  #335662 sunger | 9 yıl önce
   
 3. 3
  erik, ananas, muz ve vişne, üretimine doğrudan katkıda bulunur.
  #372242 zerre | 8 yıl önce
   
 4. 4
  triptofan karaciğerde serotonine dönüştürülür, beyinde yıkılır. muz 100 gramında 0,01 gr triptofan içerirken yumurta akı 1gr, tavuk-balık-kırmızı ette yaklaşık 0,23 gr bulunur.
  #372247 isak | 8 yıl önce
   
 5. 5
  toprakla haşır neşir olunması neticesinde de beyin tarafından salgılanır.
  #393520 zerre | 7 yıl önce
   
 6. 6
  (bkz: allah eksikliğini göstermesin)
  #453983 demguzar | 3 yıl önce
   
 7. 7
  (bkz: allah başımızdan eksik etmesin)
  #453986 zulmetefza | 3 yıl önce
   
 8. 8
  bir whatsapp durumunda "bakalım serotonin de mutlu muydu" diyerek elma da seni sevmek zorunda mı mısrasına atıf yapmıştır.*
  #453987 medcezir | 3 yıl önce
   
 9. 9
  yüzmekle beraber de ortaya çıkan hormon.
  #453990 zerre | 3 yıl önce
   
 10. 10
  %95'i bağırsak hücreleri tarafından üretilen hormon. bu durum, mutluluğun ve/veya depresyonun sağlıklı/sağlıksız bağırsakla birebir bağlantısı olduğunun ispatlarından sadece bir tanesidir.

  not: (#393520)'de toprakla haşır neşir olunursa beyin tarafından üretilir yazmışım ama sanıyorum kalan %5'lik kısım da beyne ait olsa gerek.**
  #456709 zerre | 10 ay önce
   
. . .