game of thrones

 1. 26
  dizi diye seyrediyoruz ama ilk sezonlardaki tadı heyecanı kalmadı. fantastik bir dünyanın kendine göre fantastik bir ilerleyişi vardır. atıyorum mesela örümcek adam ağ atabiliyorsa ağ atar özelliği budur quicksilver çok hızlı hareket ediyorsa onları yapar. şimdi gelelim game of thrones alemindeki türlere.

  evvela ilk insanlar andallar dotraklar dornelular hasılı ana temamız insan üzerine. bunların hepsi 46 kromozom taşıyan homo sapiensler özellikleri bizimkilerle aynı (tamam)
  ormanın çocukları var bunlar tür olarak insan değil başka bir tür. özellikleri ne tam olarak bilinmiyor. (tamam)
  warglar var. bunlar hayvan zihnini ele geçirebilen ve ilk insanlar ile ormanın çocuklarının birbirleri ile etkileşim haline geçtiğinde ortaya çıkan "insan" üst türü altında incelenebilecek ama hayvan zihni ele geçirebilme özelliği olanlar. (tamam)
  devler var. sonuncusu "battle of bastard"da öldü wunwun idi ismi insanların 10 katı falan büyüklüğünde yaratıklardı soylarının tükendiğini düşünüyoruz (eyvallah)
  akgezenler var bunlar zamanında ormanın çocuklarının insan türüne yaptıkları büyü ile oluşur. ejderha camı ve valeryan çeliğinden silahlarla öldürülebilen ölüleri kendi köleleri halinde diriltip "uzun geceyi getirme" maksadı ile uğraş veren bir tür.

  şimdi insan türü dediğimiz tür büyüler ile ölümden dönebilir yanmayabilir görüler görebilir. bütün bunları düşündüğümüz zaman meşhur "ateşgeçirmez" diyenis'imiz ne ayak? kendisini insan diye biliyorduk ama yanmıyor. akgezen değil duvarın güneyinde. ormanın çocuğu değil. dev değil benden bile kısa zaar (kendi boyumu kadının boyu ile kıyaslıyorum eziklik ortalamasını yükseltmekte üzerime yok) warg olsa wargların yanmamak gibi bir özelliği yok.

  yani kendi içinde bir mantık örgüsü vardı ilk sezonlarında. kurulmuş bir dünya vardı bir westeros tarihi vardı ve yaşananlar o tarihin devamı idi. westeros haritası var mesela bir anda lord varis assos kıtasına ışınlanamaz yani şu anda bunun neresini düzelteyim noktasına getirdiler ve diziyi berbad ettiler.

  geçenlerde hakkında bir video seyrettim turgut uç diye ben akran bir delikanlı. tarzını falan da beğeniyorum normalde ben dizilerden falan teori kasıp detaylarına takılmam ama bu arkadaş biraz detaycı gerçi benim farkettiğim detay detay olmaktan çııkar yani olay detayı geçti. canım bu da böyle oluvermiş idare ediverin haline getirdiler.

  yani kendi coğrafyadan ve kendi tarihinden bağımsız bir "fantastik" dizi haline geldi. seyreder miyim? seyrederim ama bu dakikadan sonra losttan beter bozmuş durumdadır. 11 bölüm kaldı hala bir anda assos'a ışınlanan varis ile khaleesi'miz diyalog kurmamışlar varis'e babama ihanet ettin falan diyor aradan 2 bölüm geçmiş 2 bölüm! hiç mi konuşmadınız? aman neyse saçmalık devam ediyor. fantastik şeyleri severim ama kendi içinde bir mantığı olur iyice olayı batırdılar. toparlayabilmek için üç ejderha da ortalığı yakıp yıkacak bir dünya insan ve onların bugüne kadar gösterilen hikayesi ejderha nefesi ile sönecek! hakkında daha fazla konuşmaya da gerek yok. naruto'yu da böyle bozmuşlardı allahın cezaları. mantıklı bir hayal alemine götüremiyorsanız yapmayın kardeşim bu işleri!
  #453740 sacak alti | 3 yıl önce
   
 2. 27
  7. sezon 4. bölümü ile milletin süperdi überdi dediği ama bazılarının yine mel mel ekrana bakmak sureti ile bitse de gitsek triplerine sokan dizi. bakın böyle birşey yok tatlı bastard'ımız kuzeyin kralı jon snow ateşgeçirmez yanmaz yapışmaz teflon yüzeyli ejderhaların anası direwolfların halası deni ile mağarada konuşuyor mağaradaki çizimleri gösterip: ormanın çocukları çizmiş bunları" diyor deni de he öyle mi o zaman bana diz çök de ne kadar akgezen varsa analarını ağlatalım diyor. cidden ne seyrettiğinize bir bakın ve ona göre konuşun. ayıp diye birşey var. kitabı geçti dizi ve kendi içindeki realitesini yitirdi. ucuz arkadaş ucuzluk akıyor diyaloglardan!
  #454092 sacak alti | 2 yıl önce
   
 3. 28
  ne olduğunu bilmediğim şey. dizi miymiş.*
  #454093 demguzar | 2 yıl önce
   
 4. 29
  büyük göbüş, george r. r. martin yemek yemekten fırsat bulup hikayeyi yazmaya devam etmediği için senaristlerin zavallı hayal gücüne biz got severleri emanet etmiştir. haliyle son iki sezondur pek tat vermemesi ve giderek daha atraksiyonlu ama derinlik ypksunu hal alması beklenmedik değildir. ama ne olursa olsun büyük dizidir. got dan önce ne yerli ne yabancı dizi izlemişliğim yoktur ama got izlenir. ne olursa olsun.
  #454100 bay ego | 2 yıl önce
   
 5. 30
  6. bölümünü de erkencecikten sızdırmışlar ancak ben böyle bozan bir dizi ben bu derece bozan bir mantık bilmiyorum. diziyi sevenleri ekrana kitleyen şey taht oyunlarını bilmiyorsan ölürsün muhabbetinin daha ilk sezonda gerçekleşip eddark stark'ın kellesinin uçmasıydı. böyle bir realizmden dizi asla yanmayan denilere boğulmayan snowlara imkansız bir göreve gidip içlerinden sadece tanınmış 1 (yazı ile bir) (rip toros) kişinin ölmesine kadar gitti. anladığım kadarı ile corç arar martin (bence böyle daha güzel) bana paramı verin istediğinizi yazın falan demiş ve diziyiden kazanacağını kazanıp bırakmış. bence seyretmiyor bile kitapları aldılar da ne yapıyorlar acep diye.

  bir kuzgun saatte 1500 kilometre hızla doğu gözcüsünden ejderhakayası'na haber götürüyor aynı anda ejderhakayasından çıkan bir ejderha saatte 2500 kilometre hızla duvarın ötesine uçup binicisine zarar vermiyorsa ne yapacaksın? hiçbirşey. kitapların tamam olmasını bekleyip oradan devam edeceksin. neticede stanis reis kitaplarda hala yaşıyor! tek gerçek kral olarak.
  #454311 sacak alti | 2 yıl önce
   
 6. 31
  bu kadar reklamı yapıldığına göre bir mürtecinin izlemesinde sakınca olmayan dizi. *****

  (bkz: reklamın iyisi kötüsü olmaz)
  #454313 demguzar | 2 yıl önce
   
 7. 32
  malayanidir. içinde barındırdığı erotizm şiddet vesair değil asıl meselesi "malayani" olmasıdır. otobüse biniyorum aynı erotizmi çok daha fazla yaşıyorum iki sevgili otobüse binince. o yüzden müslüman gözüne sahip çıkmalı demeden evvel müslüman haysiyetini korumalı demek gerek. yoksa görüntünün üç boyutlu olmadığı için gerçek olmadığını başörtülü kız arkadaşının saçını webcam'dan açtıran kişilerin varlığını da unutacak değilim. o saçlarını açan kızların da varlığını unutacak değilim. yani bu ne böyle cıblaklık demek bir islamcı davranışı, bunun "gerçek" görüntü olmadığı için "haram" olmadığını iddia etmek başka bir islamcı davranışı. ben ikisinde de değilim. bu malayani başka bir özelliği yok tıpkı seyrettiğiniz bambaşka bir film gibi tıpkı arkadaşlarınızla ettiğiniz lüzumsuz bir sohbet gibi tıpkı saçma sapan bir kitap okumanız gibi kahve içip laklak etmeniz gibi. he laklak ederken dedikoduya gıybete giriyorsanız o daha feci birşey.

  diziyi savunacak değilim. kendi içindeki mantığını yerle bir ettiler. ortaçağ karanlığı sevenler için realizm dersleri gibi olan dizi kendi içindeki "klasisizmi" bırakıp "romantizm"e geçti oradan bir realizm doğar mı buna zaman var mı bilemem ama durum bu.
  #454315 sacak alti | 2 yıl önce
   
 8. 33
  son sezonda kalitesi iyice düştü. izlerken pek çok yerde ya bırak arkadaş ne biçim olay bu diyerek ileri sardım. o derece yani.
  bir de eskiden olaylara "hadi lan", "tüh be" filan derdik sonra ters köşe olurduk aynen sevinilen durumlarda da ters köşe olma durumu çoktu. ama şimdi ters köşe yapsa bile önceden aha burada bir dümen var ama sağa mı yatar sola mı diye olayı dikkate alıyoruz ve bu hoş değil. sürpriz değeri kalmadı.
  #454432 bay ego | 2 yıl önce
   
 9. 34
  final sezonu ile iyice batırmış dizi. seyredilecek tarafı kalmadı. son altı bölüm bakalım daha beter nasıl batırabilirler diye bakacağım artık.
  #456638 sacak alti | 9 ay önce
   
 10. 35
  final sezonu üçüncü bölüm itibariyle daha fazla nasıl batırabilirler diye düşünürken sizin hayallerinizin ulaşamadığı yerde biz dizi çekeriz demişlerdir. yani daha fazla nasıl batırabilirler diye bakacağım demiştim ve gerçekten hakkını verdiler bu dediklerimin. acaba bundan daha iri batırabilirler mi? bunu merak ediyorum şimdi ne yapsalardı daha beter batırmış olurlardı aklıma birşey gelmiyor.
  #456646 sacak alti | 9 ay önce
   
 11. 36
  Final sezonunun senaryo sızıntısı nedeniyle senaristlerin saçmaladığı yapım. bir çok karekterin ölümü aceleye getirildi. Dizinin final bölümü ise tam bir hayal kırıklığı.


  -- spoiler --


  Lan bari ejderyayı Jon Snow alsaydı


  -- spoiler --

   
. . .