mürteci sözlük

 1. 26
  usûl konusuna dikkat edilmeli işbu kamusta.

  mesela, ismi lazım gelmeyen bir çirkef kuyusunda hatalı desek hataların utanacağı bir malumata rastgeldik ve burada yazarak düzeltmek istiyoruz, ne yapmalıyız? eğer oradaki madde başlığını aynen açarsak, ismini verirsek, hatalı bilgiyi buraya nakledersek hoşlanmadığımız tavra çanak tutmuş oluruz, birilerine prim yaptırmış oluruz. bunun yerine, hatalı bilginin ait olduğu ana konu başlığını tespit etmeli ve doğru bilgiyi oraya yazmalıyız. kaynak gösterme ve hatayı nakletme işinde elzem olan asgari ile iktifa etmeliyiz.

  ana konu başlıklarının tercih edilmesi, genel olarak önemli bir konu. idarenin kontrolüne, kural koymasına gerek kalmaksınız, otokontrol mekanizmasıyla, yazılacak doğru yerleri yazarlar tespit etmeli. böylece aynı konu, muhtelif şahısların, muhtelif tespit cümlelerinin, başka başka terimlerin, alakasız kelimelerin altında dağılmadan bir noktada işlenmiş olur. bunun mânâsı sadece tek kelimelik başlıklar olsun, kısa kelime gruplarından uzun olmasın değil, sadece mümkün olduğu kadar derli toplu olması. bu hususta idarenin de başka sözlüklerde mutad olandan daha fazla müdahil olarak bir tür editörlük vazifesi yürütmesi icap eder.
  #4090 sirkencubin | 11 yıl önce
   
 2. 27
  bir de yazarları boş bakınız vermek yerine o bakınızları doldursa, hiç olmazsa ukte olarak verse tadından yenmeyecek sözlük.
  #4230 tuytun | 11 yıl önce
   
 3. 28
  internette ilk defa vakit kaybı hissetmediğim bişi...kurandan açandan açtırandan rabbimiz razı olsun...
  daha şimdiden tam bir sözlük olmaya başladı..merak ediyorum bir ay sonra ne olur ne biter ama tahminen burası rekora gider...
  #4305 alixandro87 | 11 yıl önce
   
 4. 29
  yeni bi soluk.
   
 5. 30
  hiçbir interaktif sözlük gerçek bir bilgi kaynağı değildir. biraz öğrenmeye, biraz eğlenmeye bi miktar da boy göstermeye matuftur. ancak; herhangi bir başlık yahut üstünkörü de olsa içerik, sözlük yazarının merakını cezbediyor, araştırmaya sevkediyorsa sözlüklerde mesai yapmaya değer fakat abartmamak gerekir kanaatindeyim. yazmaktan yahut sözlük okumaktan, gözlükleri takip esaslı okumalara zaman ayırmalı değil mi?
  #4740 cehl-i murekkeb | 11 yıl önce
   
 6. 31
  kendi dörtlüklerimle seslenmek istediğim sözlük;
  mürteci sözlük geldi mi;
  net aleme girdi mi;
  üstadlarla doldu mu;
  indi yürek yırtılır..
   
 7. 32
  çok sıkı ukte veren yazarları var.
  #5820 sirkencubin | 11 yıl önce
   
 8. 33
  bir zamanlar bizimde projemiz olan yalnız yeterli çoğunluğu bulamadığımız geç kalınmış ama sıkı sıkı yapıştığım değer
  #5824 abdulhamidhan | 11 yıl önce
   
 9. 34
  yeni üyesi olduğum ve takip etmekten büyük zevk alacağımı düşündüğüm... beni benden alacak, baştan çıkartacak, sinirden küplere binmeyeceğim entryler okumamayı ümit ettiğim, beklediğim türde bir sözlük.
  #5836 asakir | 11 yıl önce
   
 10. 35
  "benim egom senin egonu döver." naralarının atılmadığı sözlük.
  #5893 cem sultan | 11 yıl önce
   
 11. 36
  tam aradığım sözlük.buldum,mutluyum ve huzurluyum.
  #5898 alperen | 11 yıl önce
   
 12. 37
  benim entrymi silen bir yönetime sahip.

  senin entryn silinemez mi la sesi verirsen ordan, sözlük kurallarına atıfta bulunurum:

  "hakaret, küfür, cinsel içerik ve genel ahlak kurallarına aykırı içerik taşıyan yazılar silinir."

  anlatım bozukluğu paçalarından dökülen şu cümleyi kurmuş kişiler benim entrymi silerse, ben buna gülerim fahrettin.

  istersen cümlenin analizini yapayım ha, ne dersin?
   
 13. 38
  vizyonu ve misyonu itibariyle takdir ettiğim, müdür sıfatına sahip insanın iyi birisi olduğu kanısına vardığım için yazarı olmaktan hoşlandığım sözlük
  #6428 endutturu muhendisi | 11 yıl önce
   
 14. 39
  geyiğe ve geyikçiye hayat hakkı tanımayan sözlük.adamlar ciddi ciddi yazıyorlar valla, takır takır yazıyorlar hemi de , helal olsun.
  #7402 hamdi bey | 11 yıl önce
   
 15. 40
  piyasada varolan bazı sözlüklere, içerisinde yazılan şeylere biraz kızgınlıkla bakarken, facebookta bir duyuruyla ismini duyup, sevindiğim sözlük.
  şu ana kadar hiçbir olumsuzlukla karşılaşmamış olmam da içerisindeki insanların kalitesiyle açıklanabilir.
  #8783 siraze | 11 yıl önce
   
 16. 41
  geceleri rüyamda yazı yazmaya devam ettiğim sözlük.zaman zaman kelimenin manasını hatırlamayıp kelimelerin üzerime yürüdüğü kabusa dönüşen sözlük *
  #8784 mustemi | 11 yıl önce
   
 17. 42
  yazarlar arasında sıcak bir ortam oluşmaya başlandığı gözlemlenen sözlük.

  hata yaparsınız kibarca uyarırlar sizi, neredeyse hata yaptığınız sevinirsiniz o hitapları duyduğunuz/okuduğunuz için,

  herhangi bir vasfınız olmasına gerek olmadan müdürüne kadar herkesi uyarırsınız, olumlu dönüşler olur mutlaka, herşey kırmadan incitmeden olup biter...

  arada kızarsınız, tanımınız silindi vs. diye, mod öyle bir dönerki kızdığınıza pişman eder sizi...

  güzel yer burası, inşallah hep böyle kalır.
   
 18. 43
  (b: sen server error hatası verirken ben)
  ihl sözlük e gittim,
  anketlerden, zirvelerden, nick altı kavgalarından
  geçilmiyordu.
  (b: sen server error hatası verirken ben)
  yeşil sözlük ten yemek tariflerine baktım.
  adını kazıdım bilgisayarıma
  adını, açılış sayfam yaptım. *
  #13121 dusunen ceset | 10 yıl önce
   
 19. 44
  atatürk ve 12 eylül çocuğu göremediğim sözlük. yazık lan. kenan evren bunun için mi darbe yaptı?
  #13485 dusunen ceset | 10 yıl önce
   
 20. 45
  açılış olarak genel sözlük formatlarından farklı ciddi bir oluşum olarak yola çıktı..ve şu ana kadar da çok güzel sürdürdü..ama ihl sözlükten gelen bazı arkadaşlar gelir gelmez ihl sözlüğe saldırmaya başlayınca buranın tadını kaçırmaya başladılar..ve öyle ki ihl sözlük başlığını foruma çevirmişler..yönetici arkadaşlarımız bu konuya inşallah el atacaklar..burası nefret kusma yeri değil..aracıda olmaz, olmamalı..
  #13491 kirdin iste mubarek | 10 yıl önce
   
 21. 46
  (b: mürteci sözlük iftira ve hakaret içeren yazılara izin vermez.)
  başka bir sözlükte yine benim nick altımda burada silinen entrynin hesabını bana sormaya kalkışanlar oldu. bakın silinen entry diyorum. elbette bunlara cevap verecek değiliz.

  söz konusu sözlükte yazar hesabımı bu tarz söylemler arttığı için iptal ettirdim ve her şeye rağmen kendi açtığım sözlükte dahi bunu gündeme getirmedim. söz konusu sözlüğün başlığı altına girilen kurallarımıza uygun olmayan entryler moderasyonca silindi. eleştiri sınırlarını aşıp fanatizme varan yazılar da silinme tehlikesiyle karşı karşıya. bunların bilinmesi gerekli.
  #13503 ubeyit hatipzade | 10 yıl önce
   
 22. 47
  sanırım bir açıklama bekleniyor.

  1) bir sözlüğün başlığında eleştiri niteliği taşımayan ve taşıdığı halde alay sınırlarını aşan yazılar silindi. yine söz konusu sözlüğü savunma adı altında hakaret içeren yazılar silindi.

  2) bu açıklama daha önemli. bu sözlükte diğer sözlüklerde olduğu gibi bir yazara yazdığı eleştirilerden ötürü asla ve asla hakaret edilemez ve küçümsenemez. kurallara uymayan yazarlar hakkında yönetim zaten gereken işlemleri yapar.

  3) mürteci sözlük fanatizm mekanı değildir, eleştiri yapılabilir ancak fanatizme varan her eleştiri silinme tehlikesiyle burun burunadır.

  iyi sözlükler.
  #13518 kyuubi no kitsune | 10 yıl önce
   
 23. 48
  islami(!) sozluk denen garip kategori icinde 30 agustos zafer bayrami(!)ni kutlamayan tek sozluk. kayda gecsin istedim. 29 ekim, 10 kasim, 23 nisan ve 19 mayis'in da takipcisiyiz. ihl sozluk favoridir, kutlar. yesil sozluk plasedir. murteci kutlamaz diyorum. hayirli isler diyelim.
  #13619 vanderlevend | 10 yıl önce
   
 24. 49
  mürteci sözlük'ün pek kıymetli moderatörlerinin imlâ'ya gösterdikleri hassasiyet sonucu, sözlüğün bendini aşması durumudur*. çok amaçlı sözlük*.
  (bkz: mürteci imla kılavuzu)
  #13831 tek olanin ilki | 10 yıl önce
   
 25. 50
  orda bir yer var dediler yiğitlerin ustaca kılıç salladığı. şanı mertlikleri üzerinde yürüyen bir yer. güzel ve asil duruşlu atları su içerken ırmaktan yansımasını kaldırmadan henüz gönlümün hızırı hazır yetişecek. kendileri gibi asil duruşlu o adamlar. güneşi arkasına almış dik duruşlu gölge adamlara selam olsun.

  selamun aleyküm. hoşbulduk.
  #14840 emre eryigit | 10 yıl önce
   
. . .