sözlük yazarlarının mahlas hikayeleri

 1. 116
  bir hikayesi yok aslında
  "islamın kılıcı" demek.
  onu da ben mecazi anlamda kullanıyorum. eeee o kadar islama saldırı var. birileri de kılıç kuşanmalı değil mi?
  bir de kaddafi nin oğlunun ismi. ama hakkında hiç bir fikrim yok bir alakam da yok.
  #400195 seyfulislam | 6 yıl önce
   
 2. 115
  yarım kalan kitaplarım anısına,kitaplar hususundaki ayran gönüllülüğümden ötürü kullandığım mahlas.
  #389753 ayrac gonul | 7 yıl önce
   
 3. 114
  mahlasımla kendimi divan şairleri gibi hissetmek isterim bu sebeble

  hilkat-i nevi beni ademin
  halk etti tıyn-i lazibden
  iblisi nardan beni topraktan
  hilkat-i fakir beni ademin
  #389750 hilkat i fakir | 7 yıl önce
   
 4. 113
  (bkz: tekfurun kızı) şiirinden ileri geliyor. çok orjinal birşey değil. *
  #332816 holofira | 8 yıl önce
   
 5. 112
  bir kürt destanından gelir efem.
  (bkz: mem u zin)
  #332813 zin | 8 yıl önce
   
 6. 111
  susmak üzerine çok konuştuğum zamanlardı.. mahlas bu oldu..
  #328235 -sessiz- | 9 yıl önce
   
 7. 110
  peltek: ben pelteğim. dervişte çok sevdiğim bir kardeşimin bana yakıştırdığı lakap. peltek vaiz'le alakası yok.
  #328226 peltekdervis | 9 yıl önce
   
 8. 109
  çocukluğumda oynadığım bir oyundu kendi kendime. rüzgar esmeye başladımı, rüzgarı sarardım ellerimle ki, uçabileyim o topladığım rüzgarla .
  #328208 ruzgar saran | 9 yıl önce
   
 9. 108
  acemiliğime denk geldiği için mahlas yerine kendi adımı yazdığım mahlastır :)
  #326872 ali can alacam | 9 yıl önce
   
 10. 107
  boyum, kilom ve ayak numaramdan dolayı kendime uygun gördüğün mahlas.
  #326848 zebellah | 9 yıl önce
   
 11. 106
  anlatsam roman olur türünden bi hikaye.. o yüzden anlatmıyorum roman olmasın. olmasın ki elif şafakın kitapları daha çok satsın.*
  #322231 feryâd-i ebkem | 9 yıl önce
   
 12. 105
  kendini birden okyanusta bulan bir balık'ın hikayesi benimki. sonra bir ara yolunu şaşırmış bu balık, gökcisimlerine meftun olmuş. ama sonra bakmış görmüş ki uçamıyor, gökcisimlerinin de geleceği yok. hem yaratılışında derinlere dalmak varmış, uçmak yokmuş.
  ucamayan balik, bir kendinden memnun olma çabası, bir "ben halime * razıyım, allah da benden razı olsun" diyiştir. aynı zamanda bir sıradanlık göstergesi * * * olup sineklerden 'uçan sinek' diye bahseden bir insanın kendine bulabileceği mahlaslar arasında en iyisidir.


  #322196 ucamayan balik | 9 yıl önce
   
 13. 104
  aslında mürteci sözlüğe başka bir mahlasla girmiştim, daha doğrusu girmeye çalışmıştım.. güzelcene kaydımı yaptım, şifremi aldım fakaaaaattt... sözlük beni kabul etmedi.. takriben 10-18 denemeden sonra bir başka mahlasla kaydolup sorunun sözlükte mi yoksa mahlasta mı olduğuna bakmaya karar verdim.. o anda da aklıma çok sevdiğim ve uzuuuunn bir süre bu mahlası kullanma şansı olmayacak bir abimin mahlası geldi.. kanijelitiryaki.. o ne zaman online olsa adını ekranda görünce sevinirdim.. konuşurduk uzun uzun.. dedim onun mahlasıyla deneyeyim bir de.. meğer sorun eski mahlastaymış.. * sonra denedim ve oldu.. adım da kanijelitiryaki kaldı böylece..
  yani aslında ne kanijeliyim ne tiryakiyim ne de hasan paşayım mazallah.. *
  *
  #322190 kanijelitiryaki | 9 yıl önce
   
 14. 103
  yıllar önce bir oluşuma* tefsir derslerine giderdim, Üsküdar'da. bayağı benimsemiştim bu oluşumu, hoşuma gidiyordu ordaki insanlarla takılmak ama bi tabelaları, herkesçe bilinen isimleri yoktu. bir gün (b: "abi yok mu bu derneğin bir ismi") diye sorunca (b: mavera) derneği deyiverdiler. kelimenin anlamını bilmiyordum ama hani kulağa hoş gelen kelimeler vardır ya, söylendiğinde insanı bir hoş eden. bu oluşuma karşı duyduğum sempatinin de etkisiyle kelime benim de kulağıma pek bi hoş geldi. bilgisayar kurdu olma yolunda ilerlediğimden o zamana kadar kullandığım bir (b: pckopat) nickim vardı, fakat artık üniversiteli olmuştum ve bu ergen kokan nickten kurtulmam, yerine daha oturaklı, ağırbaşlı bir nick bulmam gerekiyordu. İşte yeni bir nick bulma ihtiyacı, kulağa hoş gelen bu kelime durumları birleşince mavera bir nick oldu.
  #313050 mavera | 9 yıl önce
   
 15. 102
  bir yandan lady gaga'dan alejandro şarkısını dinleyedurayım, şu sabah vakti. yoğun istek üzerine ben de açıklayayım dedim mahlasımın/rumuz */nickimin dillere destan hikayesini.

  şöyle ki..
  kendime yana yakıla güzel, yazabileceğim, tek tipleşmiş *, fazla yoğun olmayan bir sözlük arıyordum. derdim de anlaşılacağı gibi mahlasımdan, (b: adam etmekti)..
  adam etmek..
  neydi bu adam etmek? her türlü farklı görüşe saygı duyacaktı buradakiler, ne sağcı ne de solcu ne de belli bir görüşe hizmet edecekti. her kesimden insanların gelip özgürce, istedikleri görüşü üslubunca yazabilecekleri bir mekan olması demekti.

  ne yalan söyleyeyim önyargılarım yok değildi burası için.
  ihl sözlüğe benzer, itici bir yer olduğunu düşünmedim değil. ihl'nin bana güzel bir yer olduğunu savunmayın bu arada..
  işte tüm o adam etme hevesimi de alan bir yer oldu bu sözlük. çünkü adam edilecek bir tarafı yoktu burasının. adam edecek belki beni orası ayrı..

  ama bu adam etme şu anlık uyuyabilir, yani bir kenarda durması canlanmayacağı anlamına gelmez.
  her hangi bir provokasyon durumunda gaza gelip genellemenin doruklarında dolaşacaksa, itidalini kaybedecekse eğer, gördüğüm bu güzel ortam bozulmaya yüz tutacaksa karşısında beni bulur yine..

  fatih'in dediği gibi:
  (b: ben bu sözlüğü adam etmeye geldim...
  ya ben onu adam edeceğim..
  ya da o beni..) ** *
   
 16. 101
  a.soyadı. * * *
  #251206 e.sehmec | 9 yıl önce
   
 17. 100
  tamamen spontane gelişmiştir.

  sözlüğe katıldığım gün süt dökmemişimdir. kedi zaten değilimdir de, o gün kedilerle dahili veya harici herhangi bir bağlantım, görüşmem vesaire de olmamıştır. öyle esmiştir yani tabiri caizse.

  adı geçen yazar zaten hal i hazırda mahlasına alışmaya çalışmaktadır. kedilik zor zanaat efenim. bilen bilir.
  #248916 sut dokmus kedi | 9 yıl önce
   
 18. 99
  yeni yazarlardan da okumak istediğimiz hikayeler.
  #248911 sevimer | 9 yıl önce
   
 19. 98
  mahlasın anlamında gizli olan hikayedir. arkasına bakarak fazla zaman harcamış ve bunu nihayetlendirmiş kişi başka ne bulabilir ki. *
  #217214 mi teris opisas | 9 yıl önce
   
 20. 97
  insanın mahlasının bir hikayesi olmaması ne üzücü sözlük. anlatacak bir hikayem bile yok. * elif işte. bildiğin elif.
  #217209 elif | 9 yıl önce
   
 21. 96
  bir gün rüyamda bir ak sakallı dede gördüm sisler arasından bana geliyordu ..bana dedi ki'' evladım nickini fenafillah koy'' dedi v e kayboldu.. sonra ben de ..**
  #216865 fenafillah | 9 yıl önce
   
 22. 95
  çocukluktan kalma bir süper kahraman özentisi olma isteği ve lüle lüle kıvırcık saçlara sahip olmanın getirdiği avantajla tarafımdan çizilmiş bir karikatürdan ibaret.yani bi süper kahraman olsaydım ancak böyle olurdum diyebileceğim bir profilin adı.tabi zaman içinde yaşanmışlıkların,kahraman olamadım ama kahramanı olduğum hikayelerinde etkisi var bu karakterin oluşmasında;

  Bir kalp daha kırılmış gün doğarken,bir uçurtma daha takılmış tellere.Bir hırsız çalmış tüm kelimeleri,duaları hep içinden yapmak zorunda kalmış birileri.Konuşmayı denemiş önce borç aldığı kelimelerele.Gecelerce mantıklı cümleler kurmuş.Hiçbir şeyi değiştirmeye yetmemiş cümleler.Soğuk bir duvara çarpmış hepsi,yankısı bile dönmemiş geriye.Faturaları gelmiş sonra borçların,alacaklılar kapıya dayanmış.Tüm duygulara haciz gelmiş,ederinin yarısına sayıp,alıp götürmüşler.

  Yazmak istemiş.Kalbi kırıklardan bir alıntı yapmak için iki nokta koymuş önce, sonra bir parantez açmış.Üzgün smile görünce kağıtta üzülmüş.Bari o sevinsin demiş ve silmiş açtığı parantezi izi kalmış ve kapatmış hiç açmadı saydığı o parantezi.Yaptığı imla hatalarına gülmüş sonra.Alıntı yapılırken parantez açılır mıymış hiç,tırnak açılırmış.Sonra tırnaklarını yemiş.Olsun,en azından şimdi kağıtta gülümseyen bir yüz var demiş kendi kendine.Anlamış yazamayacağını,hem imla kurallarını da iyi bilmiyormuş.Kuralsız cümlelerle yazmaya başlamış mektupları.Üç nokta koymuş tüm cümlelerin sonuna hiç bitmesinler diye.Bolca ünlem kullanmış canı yandığından.Kızmış bazen öznelere,korkudan tüm özneler gizlenmiş.Geçmiş zamanla çekimlemiş tüm cümleleri,geçmişte kalsınlar diye.Üstelik yazısıda çirkinmiş,cesaret edememiş posta kutusuna atmaya ve içine içine atmış tüm mektupları.Bembeyaz bir zarf olmuş ve susmuş.Bir daha ancak bıçak açacakmış ağzını.

  Ne yazmayı ,ne konuşmayı beceremeyince önce bir damla yaş çizdi,sonra üzerine bir göz,sonra üzerine bir kaş,sonra afro saçlar...Tüm masallar gibi yalanlar üzerine kurulmuş bir masalın kahramanıydı maruladam.Olsun yalandan da olsa masallar güzeldi.Üstelik kahramanlar hep kazanır dedi kendi kendine ama hepsi yanlız olduğunu anımsadı sonra.Evet bildiği tüm kahramanlar yanlızdı.Red-Kit her filmin sonunda "i am alone,alone cowboy" eşliğinde atını sürmüyor muydu gün batımına.Spiderman Empire State'in tepesinde yanlız başına izlemiyor muydu şehrin ışıklarını.Mario kaç kez görmüştü "thank you mario,but princess is another castle" yazısını.Sıradan insanlar aşık olabilirdi ama kahramanlar asla,Clark Kent yada Peter Parker aşıktı ama Spiderman,Superman olamazlardı.Oysa Maruladam yanlızca maruladamdı.Medeni halinde sevdalı yazacak ikinci bir kimliği yoktu,kağıt üzerinde bir kahramandan ibaretti sadecde.Tek süper gücü düşünmekti o da kimseyi kurtarmaya yetmiyordu.İçerden dışarı doğru her yaprakta biraz daha matlaşan,biraz daha solan bir marul gibiydi sadece yada tam tersi; dışındaki o solgun yaprakları aşınca içinde tertemiz,pırılpırıl yapraklar bulabilirdiniz.Yada sadece bir marul kadar ot olduğu için maruladamdı o kadar.
  #204862 maruladam | 9 yıl önce
   
 23. 94
  feridun düzağaç'ın son albümünü dinlerken akla gelen ve ''(b: bundan iyi mahlas olur ha!)'' şeklinde bir düşünceyle, * kafanın üstünde yanan bir ampul sonrası hayata geçirilen mahlas. * *
   
 24. 93
  doğduğumda bana ilk başta eflatun ismini vermişler, bir kaç sene eflatun diye de çağırmışlar ama kimlik çıkartmamışlar,
  sonra bir kalp rahatsızlığı geçirip ölümden dönmüşüm,
  ve ismim değiştirilerek beni ölümden döndüren doktorun ismi verilmiş bana. bir zaman ezanla okunduğu için kulağıma, ben de artık mahlas olarak kullanıyorum. kaç kişinin mahlası ezanla kulağına söylenmiştir ki.
  #185878 eflatun | 10 yıl önce
   
 25. 92
  hiç yazı yazamayacağım dediğim başlıktır.*
  (bkz: mahlassız yazarlar)
  #185798 tuba yildiz | 10 yıl önce
   
. . .