fotoğraf makinesi

 1. 28
  satın almanın en iyi kısmı neyi satın alacağını araştırmaktır birazda. yoksa bütçe verirsin tavsiye alırsın internette örnek fotoğraflara bakarsın ama sonuçta bir birikim edinememiş olursun.
  fotoğraf makinesi almak için öncelikle türe bakmak lazım. çok profesyonel amaçlar dışında aynasız modeller birincil tercih olmalı bence.
  sonra marka gelir ki bu çok tartışmalı konudur. uzun uzadıya araştırmak ve örnek fotoğraflara bakmak insanların yorumlarını dinlemek gerekir.

  bir de teknik kritelrer vardır. belki en önemli kriter değildir ama boyut dikkate alınmalı. büyük makine büyük özgüven gerektirir taşımak zordur. küçük makine cebe sığar ve dikkat çekmez.
  makineyle birlikte alınacak lenslere dikkat etmek gerekir alınan makine ne kadar çeşitli lensi destekliyor lens fiyatları ne ve en önemlisi oto odaklama olayı lenste mi makinede mi. ona göre bütçe artar mı azalır mı?
  sonra sensör boyutu ve kalitesi. sensör gerçek anlamda göz bebeğidir fotoğraf makinesinin. ve makinenin ekranı. nasıl, döner ekransa çok avantaj sağlar büyükse iyi, pili nasıl, iso başarısı nasıl bu konuda yorumlar nasıl. video konusu çok önemli. megapiksele çok takılmamak lazım ama önemli. garanti servisi nasıl. yani işin içine girdikçe detaylar artar ama bütün bu uğraşlar makineyi ele aldığında insanı fotoğrafçılığa hazırlamış olur.
  ve ben de dahil pek çok insanın yaptığı başınıza gelebilir. makine çekmecede çürümeye bırakılabilir. neden cep telefonları pekala iyi fotoğraflar çekerken böyle bir külfete katlanmak? gerçekten bu paranın karşılığını çıkartacak kadar kullanacak mısım diye de sormak lazım.
  #452307 bay ego | 3 yıl önce
   
 2. 27
  fotoğraf meraklısının doyum sağlamak istediği makinedir. ancak aileye yeni adım atmakta olduğundan dedeyi torunu yeni tanımaktadır. kısaca siz söyliiceniz biz bakacaz abicim. profesyonel ruhlu amatör bir meraklı için* ne önerilirse istenen odur.
  #452306 demguzar | 3 yıl önce
   
 3. 26
  2017 yılında tabiki aynasız makinedir. dslr çağı kapanıyor, şu sıralar hala dslr lider olabilir ama durum an be an aleyhine gelişiyor. özellikle sonye müteşekkir olmalıyız bunun için. yaklaşık on sene önce aynasız pazarını oluştıran sağlam makineler yaptı ve artık canon da lideri olduğu dslr piyasasına alternatif aynasız makineler üretmeye mecbur kaldı. eğer çok profesyonel amaçlar yoksa ve nikon d90 gibi dede makine bile almaya razıysa fotoğraf meraklısı direk sony alpha, canon m serisi filan bakmalı. fujifilm de bu konuda gayet iyidir. hem çok kibar hem ucuz hem de aynı fiyat seviyesindeki dslrlardan daha iyi makineler bunlar.
  #452304 bay ego | 3 yıl önce
   
 4. 25
  (bkz: iphone)*
  #452302 mecnune | 3 yıl önce
   
 5. 24
  işin erbabı olanlardan tavsiye beklenendir. nikon d90, canon 700d gibi öneriler mevcut halihazırda.
  #452301 demguzar | 3 yıl önce
   
 6. 23
  (bkz: pinholeforkids)
  #444970 esra rengiz | 4 yıl önce
   
 7. 22
  duygulardan çok azına mütercim olabilendir...
  #443159 medcezir | 4 yıl önce
   
 8. 21
  objektif + sensör mantığıyla çalışmaya devam ettiği sürece cep telefonlarına profesyonel anlamda yerini kaptırmaası için 100 sene daha geçmesi gerekir. çok farklı bir teknolojik boyuta geçilir boyut önemsiz kalırsa o zaman evet profesyonel olarakta fotoğraf makinelerinin yeriini cep telefonları alabilir. tabi hala cep telefonu kullanılıyorsa.
  #443065 bay ego | 4 yıl önce
   
 9. 20
  akıllı telefon sayesinde yerini sandiklarda almaya basladi...
  #443064 hypotenuse | 4 yıl önce
   
 10. 19
  eskiden olanı neredeyse olduğu gibi gösterirken şimdilerde fotoşopçuların (photoshop tabii ki) hışmına uğrayacak fotoğraflar çeken ürün. renklerden tutun mekanlara kadar her şey değiştiğine göre artık o an değildir çektiği.
  #443049 adeviye | 4 yıl önce
   
 11. 18
  eskiden maliki olanın havalı olduğu şimdi 10 yaşında bebelerin bile elinde olan teknolocik şey.
  ha bu kadar malikli teknolocik şey var olmasına karşın ooooo mükemmel denilesi fotoğrafların az olması ise ironik.
   
 12. 17
  bir çok teknolojik gelişmenin belki ilk basamaklarından, sihirli kutu.
  #427560 manidar | 5 yıl önce
   
 13. 16
  (bkz: leica)
  #427532 spartacus | 5 yıl önce
   
 14. 15
  surete tabi. sirete değil.
  #427512 medcezir | 5 yıl önce
   
 15. 14
  telefonla kıyaslayanması komik olan alet. bikere amaç farklı. telefon her an yanımda olsun anı yakalayayım maksadıyla fotoğraf makinesi özellikleri taşır. fotoğraf makinesiyse adı üzerinde fotoğraf çekmek içindir. işini hakkıyla yapan da fotoğraf makinesidir. bunu canavar dslr lerin orta formatların da fotoğraf makinesi olması hasebiyle cesurca belirtiyorum.bir nokia pure view ve lumia 1020 dışında hiç bir telefon makinelerle kıyaslanamaz. bu telefonlarda ancak kıyaslanır. fotoğraf makinesinin çektiği fotoğrafla alakasının olmadığını görmek içindir o da.
  #426982 bay ego | 5 yıl önce
   
 16. 13
  zamanı dondurmaya yarayan alet.
  herşeyi alıp, yanımıza hapsetmeye çalışma ihtiyacımızdan, özelliğimizden dolayı ortaya çıkmıştır.
  zamanı bile tutmaya çalışıyoruz.
  işe yaradığı zamanlar da olmuyor değil tabi. gerçi ben ne zaman güzel bi manzara görsem yanımda makine olmuyor, yanımda makine olunca da karşıma bi güzellik çıkmıyor.
  #426931 zehir zemberek | 5 yıl önce
   
 17. 12
  eskiden fotoğraf çekerdi, şimdi benliği çekiyor.
  #426927 uzaklar | 5 yıl önce
   
 18. 11
  fotoğraf çekmede kullanılan hede.
   
 19. 10
  şimdilerde çoğunca 'özçekim' çeken makine (bkz: selfie )
  #426893 mehru | 5 yıl önce
   
 20. 9
  kısa bir süre önce fazlaca moda olmuş ve yine kısa süre önce elde ettiği popüleriteyi telefonlara kaptırmıştır.
  #426884 minel infirad | 5 yıl önce
   
 21. 8
  (bkz: slr)
  (bkz: dslr)
  #271738 murteciler krali | 9 yıl önce
   
 22. 7
  deklanşöre bastığımızda zihnimizdeki enerjiyi aktardığımız makine.
  #271704 sareban | 9 yıl önce
   
 23. 6
  --- alıntı ---

  fotoğraf makinesinin merceği başlangıçta masum bir icat gibidir. ilk ortaya çıktığında kimseler dünyanın bir mercek yüzünden bu kadar değişeceğini düşünmemiştir. bu mercek sayesinde göz herkesi gördüğü kadar kendini de görmeye başlamıştır. suya düşen akis,ya da aynadaki yansıma değildir kağıt üzerindeki suret. gözün kendisine, dünde kalmış kendisine, aynı zamanda asla göremeyeceği yedi kat göklerin derinliklerine bakmasıdır.
  (...)
  birbirini her daim gören insanlar gönül muhabbetinin etkisiyle ne kendilerinin ne de her gün görüşmeye devam ettikleri diğer insanların zaman içindeki yıpranmışlığını fark etmezler. her şey yavaş yavaş olmuştur. yüzdeki çizgiler, bedenin güçten düşen hali, dünyanın gidişi doğrultusunda olması gerekenlerin olduğu kabulü içinde anlaşılır. fotoğrafın icadıyla başlayan ve her geçen gün bir yenisi eklenen vizyon teknikleri ile birlikte insan dündeki kendisi ile bugündeki kendisini mukayese ederken, çizgilerin bedeli olması gereken ruhî tekâmülün resmini gösteren bir alet olmadığı için tercihini dündeki kendinden yana yaparak daima genç kalmanın, genç gibi görünmenin derdine düşmüştür.
  (...)
  fatma barbarosoğlu

  --- alıntı ---

  #271694 bien edam | 9 yıl önce
   
 24. 5
  yeni yeni alıştığım bir anı defteri.

  * *
  #257951 murteciyim | 9 yıl önce
   
 25. 4
  anlama da zorlandığım icatlardan birisidir. *
  #197543 usturublu | 9 yıl önce
   
. . .