mustafa kemal atatürk

 1. 1
  türkiye cumhuriyetinin kurucusu , ulu önder.
  #424 tutumsuzagustosbocegi | 11 yıl önce
   
 2. 2
  askeri alanda bir dehadır.
  #2521 tuytun | 11 yıl önce
   
 3. 3
  atatürk soyadı,türk'lerin atası anlamına gelir.*
   
 4. 4
  ilk cumhurbaşkanımız.
  #5120 o-bu-su | 11 yıl önce
   
 5. 5
  matematik hocası tarafından kendisine olgun, mükemmel iyi anlamında kemal ismi verilmiştir.
  #5122 geriden gelen | 11 yıl önce
   
 6. 6
  insan olarak ele alındığında gerçek sevenlerinin daha çok ve samimi olacakları siyasi kişilik.
   
 7. 7
  parmağına diken battığında "elin kanıyor mu" şeklinde şaşırmaktan öte geçip;bizden biri olarak,kalp krizi geçiren,annesine kızan,üvey baba istemeyen bir insan olarak ele aldığımız vakit, hakkındaki rantçılar ve karşı görüşlerin minimuma ineceğine inandığım büyük askeri lider..
  dip not: askeri liderlik kısmından bahsettim
  *
  *
   
 8. 8
  birileri için samimiyet testi olarak kullanılan argüman.

  evet, onu seviyorsanız insansınızdır, sevmiyorsanız değil! birileri böyle bakar olaylara.

  hele ki, "mürteci" ismini kullanan bir sözlüğün yazarlarının şu yukarıda yaptıkları tanımlara çok ama çok şaşıracaklar.

  kimileri hemen "takiyeci la bunlar" diyecek, kimileri "pirim yapmaya çalışıyorlar" iftirasında bulunacak, kimileri ise "allah allah, şaşırdım doğrusu" diye şaşkınlığını dile getirecek.

  evet, maalesef ülkemizde etiketlemeyi, samimiyet testine tabi tutmayı ve niyet okuyuculuğu yapmayı seven çok ama çok insan var.

  onlara değil sözüm, onları bu hale getirene!

  atatürk ün isminin arkasına saklanıp dinsizlik adına her haltı yiyenlere.

  ellerini açıp dua eden atatürk ü yok sayanlara...

  (b: bir milletin komutanını, kendi çıkarları adına bozuk para gibi harcayanlara lanet olsun!)
   
 9. 9
  kemalistlerin var oluş amacı/destanı..*
   
 10. 10
  bu gün yaşamamızın en büyük sebeplerindendir.ulu önderimizdir,atamızdır.
  İftira edildiğinin aksine din düşmanı değildir.
  onu din düşmanı sanan yobazlarda,atatürkçülük perdesinin arkasına saklanan sahte kemalistler de, onun din sevgisini bilmemektedir.mesela hz.muhammed için 'en büyük komutan' ddiğini bilmemektedir bu şahıslar.
  rahmetlinin arkasından iftira eden dindar geçinenlerde,atatürkçüyüm diyip her haltı yiyenlerde,önce atamızın ululuğunu bi araştırsınlar,okusunlar!
  #19775 adi ask bu eziyetin | 10 yıl önce
   
 11. 11
  dinsel anlamda değerlendirilecek olursa; hz. muhammed (s.a.v) in allah (c.c) tarafından ezelden peygamber edildiği şeklinde değil de _çok dürüst, namuslu ve çalışkan biri_ olarak çalışarak peygamberliği edindiği / aldığı yönünde bizzat atatürk ün yazdığı din bilgisi kitabındaki yaklaşımdır ve son yaptığı konuşmada * "bizim devlet idaresinde ana programımız chp programıdır,bunun kapsadığı prensipler idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır,fakat bu prensipler gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla bir tutulmamalıdır" sözleri, ki partiye ve umuma hitap anlamında son konuşmasıdır,(b: dine yaklaşımını anlatmaya yeter).. "mefkure-i âtîmiz" şeklinde meclis-i meşayıh âzâlarıyla çektirdiği fotoğraf ve el yazısı sabittir ki makyavelist politikası âşikârdır. bir insana taşıdğı değeri vermek için olmadığı bir duruma getirmeye çalışmak bilgisizlik ya da embesilliktir ya da başka ve daha ağır derecedeki oluşlar / eylemlerdir. bir insanın dua etmesi müslüman olduğu anlamına gelmez.. ancak(b: müslümanım diyen de tekfir edilmez). (b: vahiy ve nübüvvete inanmayan, müslüman olmanın şartlarını yerine getirmiyor demektir). maksat kimsenin inancını eleştirmek değil, bir şey olmadığı sabit olan birini bir şey gibi gösterilmeye çalışılmasına, vicdani ve ilahi sebepli karşı duruştur. şahsen elbette benim de _toplumun bir ferdi olarak_geçmişimin bir parçası ancak benim atam değil. ve ben ´damat ferit´çi falan da değilim.. dedesinin mezar taşını okuyamayan torunlar bile bir kültürel katliam için yeterli delildir bence.. keçi sakalını modernlik olarak algılayan, küpe takmayı huy edinen, ´gay´liğe üniversitelerde _bayan için olsun erkek için olsun_ kulüp açan zihniyetin sünnet ölçüsünde sakal bırakanlara öcü gibi baktığı bir toplumdayız şu anda maalesef.. müsebbib kim ve nedir acep? humeyniyi bile _ki şiidir_ daha çok sever hale geldiyse millet durup düşünmek iktiza eder. bu uzun bir mevzu ama ancak bu kadarına kifayet ediyor zaman ve satırlar..
   
 12. 12
  iskambil kağıtlarında papaz oluyor ya hani, biri düz biri ters, aynı resimden iki tane; işte mustafa kemal paşa'ya aynı muameleyi reva görüyor milletim, iyiyse tam iyi, kötüyse tam kötü. yani her şeyi atatürk yapmıştır, ya bizi karanlıklardan kurtarmış, ülkemizi baştan varetmiş falan filandır, yahut dini, dünyayı her şeyi ifsad etmiştir, her şeyin vebali kendisinindir ilh. lakin cümleten yanılıyorsunuz arkadaşlar, kemal paşa olmasaydı da bu memleket esas vasıfları itibariyle şu anda nasılsa yine öyle olurdu, başta padişah olsaydı da böyle olurdu. memleketin tarihi ve coğrafi şartlarını paşa meydana getirmemiştir, meseleler paşadan önce de vardı, çözüm usulleri paşa uygulamadan önce de konuşulmuştu, işleri yürüten kadroyu paşa cebinden çıkarmadı. binaenaleyh bir memleketin, bir sınıfın, bir neslin hikayesini tek kişiye indirgeyip üzerinden bir de kamplaşma çıkarmak abesle iştigal, bırakın bu işleri artık.
  #21181 sirkencubin | 10 yıl önce
   
 13. 13
  dünya üzerinde gelmiş geçmiş en büyük komutan, en büyük yöneticidir. şiarımız, devrimcimiz, inkılapçımızdır.. ne desek, ne söylesek de adını dolduramadığımız paşa hazretlerimizdir..
  nur içinde yatsın.
  #22535 akrep | 10 yıl önce
   
 14. 14
  günümüz atatürkçüleri ve kemalistleri tarafından kullanılan, istismar edilen ve dahi kötü amaçlar için alet edilen bedbaht komutan. bilinmelidir ki, atatürk şu an yaşıyor olsaydı, kesinlikle kemalist falan olmazdı.
  #22541 sefer_alp | 10 yıl önce
   
 15. 15
  diktatör.
  hukuki gerçekler ile siyasal teknikleri değerlendirdiğimiz vakit, diktatör olduğunu anlayacağımız komutan.
  #22543 sefer_alp | 10 yıl önce
   
 16. 16
  ata'mızı tanımayan,bilmeyen bir gazeteci şuursuzca ona ;
  +siz dikdatör müsünüz? demiştir. ata'mız ise gereken cevabı vermiştir;
  -eğer ben dikdatör olsaydım, siz bu soruyu bana soramazdınız.

  kendisinin arkasından atıp tutanlara cevabını bırakmış olan, yüce şahsiyet. hem askeri hem siyasi anlamda muhteşem bir deha.
  #22552 adi ask bu eziyetin | 10 yıl önce
   
 17. 17
  ultra demokrat bir siyaset adamı olduğunu söyleyemesem de biliyorum ki yaşadığı devirde diğer çağdaşlarına göre bu konuda daha öndedir.
  #22554 hamdi bey | 10 yıl önce
   
 18. 18
  tarihte, çar büyük petro ile birlikte (b: "aydınlanmacı despot") olarak anılan tarihi şahsiyet,devlet adamı ve asker.
  #22604 turk3005 | 10 yıl önce
   
 19. 19
  bu gün yaşıyor olsa;

  1. yatları, katları ve son model arabaları olup da "halkçı" olanları astırırdı!

  2. hani bundan 70 yıl önce askerlere: "siyasetle uğraşacak olan istifa etsin" demişti ya! şu an tv'lerde boy gösterip siyasete müdehale eden askerleri de astırırdı!

  3. düşünce derneğindeki çakma atatürkçüleri, darbelere çanak tuttukları için astırırdı!

  4. pkk'lılara burs veren çağdaş yaşamcıkları da astırırdı!

  5. chp'yi zenginlerin partisi haline getirdikleri için, chp'lileri de astırırdı!
  #22669 hoca nasrettin | 10 yıl önce
   
 20. 20
  selanik doğumlu,(b: osmanlı subayı ve cumhuriyetin kurucusu olan; askeri ve politik bir deha olduğu su götürmez bir gerçektir.) nitekim 600 kusur sene yönetilen islam beşiği olan osmanlı devletinin (b: küllerinden ortaya çağdaş (!) türkiye ülkesini kurmuştur. )
  bununla birlikte savaş döneminden önce savaşın kazanılması halinde (b: bu ülke hilafet ile yönetilecek ve ülke islam dünyasının sancağını gögüsleyecek) sözleri çoğunluk olan bir kesimi iman kuvveti ile savaşmasına sebeb olmuştur. galip çıkılan savaştan, (b: yapmış olduğu harf inkılabı neticesiyle o imani arzu ile savaşan millet cahil pozisyonuna düşmüşler.
  )
  edit: anılan isim merhum olduğundan dolayı ve (b: ölmüş bir insanın arkasından konuşulmaz ) düstur una binaen; birey gaza gelmeden bu konuyu kapatmayı kendisinin tekelinde olup an itibarıyla kapatıp (b: kaydet ) butonuna basmıştır.
  #22682 ebu tarik el aziz | 10 yıl önce
   
 21. 21
  gün itibariyle elveda rumeli dizisinde, gelecek türkiye cumhuriyetinin haritasını çizen ulu önder, büyük lider.
  #22701 kutupyildizi | 10 yıl önce
   
 22. 22
  kurtuluş savaşı'nın başladığı günler.. İlk milis kuvvetlerinin çekirdeğini dönemin efeleri oluşturuyor.. denizli yöresinde demirci efe, aydın'da yörük ali, uşak yakınlarında İsmail efe yunan'a kurşun sıkıyorlar..

  kulaktan kulağa bir "mustafa kemal gelecek, vatanı kurtaracak.." lafı gidiyor lakin "sarı paşa"yı dünya gözüyle görmüş bir efe yok..

  demirci mehmet efe de hiç görmemiş.. kızanlar "paşa nasıl adamdır.." diye sorduklarında "dağ gibi adamdır.. pehlivandır ki emsali yok.. İki babayiğiti tek eliyle kaldırır.. bağırdı mı yer gök inler.." diye sallıyor..

  İşte o günlerde gazi paşa'nın bir yerden bir yere gideceği tutmuş.. denizli yöresinden geçecek.. efeler istasyona yakın bir bel kahvesini gazi için süsletmişler.. karşılamaya çıkıp, ağırlayacaklar..

  ***

  gazi'yi getiren tren gözüktüğünde heyecan son haddine varmış.. demirci efe zeybek oyunu oynuyor, kızanları keyifle havaya fişek sıkıyorlar.. gözler vagonun kapısında..

  gazi paşa görünüvermiş.. aaaa! hani dağ gibi adamdı? Çok çok orta boylu, üstelik zayıflıktan avurtları çökük.. hem de sarışın..

  demirci efe de hayal kırıklığına uğrayanlardan ama ne yapsın? kızanlara moral olsun diye "bakmayın ufak gözüktüğüne.. bağırdı mı dağ gibi paşalara dinletir lafını.." diye son bir sallama daha yapmış..

  o sırada gazi paşa kendilerine seslenmiş:

  - merhaba efeler, merhaba kahraman zeybekler..

  atatürkümüzün ince ve tiz sesi sayesinde ikinci bir hayal kırıklığı daha yaşamış..

  demirci iyice mahçup, biraz da sıkıntılı.. hep birlikte bel kahvesine gelmişler.. efeler o dönemde gazi paşa'nın ege yöresindeki eli ayağı.. onlara çok önem verdiğinden demirci efe'yi sağ yanına oturtmuş.. hasbıhale başlamışlar..

  lakin "narası yeri göğü inleten dağ gibi adam.." tevatürü boşa çıkmış durumda.. zeybekler "acaba bu ufak tefek adamın kerameti ne ki millet peşinden gidiyor.." diye kös kös düşünüyorlar.. gözler gazi'ye kilitlenmiş durumda..

  demirci efe de gerginliğin farkında.. havayı dağıtmak için "kahveyi nasıl içersin paşam?" diye sormuş..

  delikanlılık raconunda kahvenin sade içildiği zamanlar.. yaşlılar genellikle "orta", kızlar ise "şekerli" içiyor.. ama yiğit kısmı ille de sade içmeli..

  İşte efelik müessesesi son darbeyi burada almış.. gazi paşa "Şekerli içerim.." deyince demirci efe hepten yıkılmış.. dayanamayıp elini dizine vurup;

  - bunu bana yapmeyeceğdin mustafa kemal, deyivermiş..
  #23748 cem sultan | 10 yıl önce
   
 23. 23
  tarihin akışı içerisinde yapılması gerekeni yapmış bir ademoğlu. hataları da var, başarıları da... yediği, içtiği kimseyi ilgilendirmez. beni ilgilendirmiyor misal. kendisinden ne nefret ediyorum, ne de kendisini çok seviyorum. nötr...

  ~anam anam, fikirlerim değişiyor! durdurun dünyayı...
  #25824 fear of the shark | 10 yıl önce
   
 24. 24
  "her koyun kendi bacağından asılır ama kokusu mahalleyi sarar" mantığıyla mı konuşuluyor, bilmiyorum. mahşer meydanında beni kendisiyle yargılamayacaklar. ha, sadece onunla aynı yaşta -33 yaşında- olacağım.
  #25831 fear of the shark | 10 yıl önce
   
 25. 25
  adına twitter hesabı açılmış;

  twitter.com/...
  #40556 ufunet | 10 yıl önce